• joomlaslide-zima
  • joomlaslide-kangur
  • joomlaslide-zawody

trojca-dzienotwarty

Dzień otwarty (rekrutacja dla kandydatów klas IV-VII)
Termin: 15 lutego 2019 r. o godzinie 18.00

trojca-balklastrzecich

Bal gimnazjalny - 22 lutego 2019 r.

Dzień otwarty 05.03.2019 godz. 18.00

Laboratorium Ciemności

Z okazji Międzynarodowego Dnia Tolerancji, które jest obchodzone corocznie 16 listopada, klasa 3 C udała się na warsztaty: „Laboratorium Ciemności” do Polskiego Związku Niewidomych przy ul. Konwiktorskiej 9.

Celem spotkania było ukazanie młodzieży, jak radzą sobie osoby niewidome oraz słabowidzące w życiu codziennym i jak im pomagać, ponieważ zrozumienie i zauważenie potrzeb osób niewidomych i słabowidzących jest dla każdego ważną lekcją życia społecznego. Podczas takich warsztatów uczniowie dowiedzieli się jak rozpoznać na ulicy osobę niewidomą lub słabowidzącą, jak takiej osobie pomóc, np. na przystanku, przy przejściu dla pieszych. Uczniowie testowali także ćwicząc w goglach: chodzenie z białą laską, nalewanie wody do szklanki, rozpoznawanie kolorów, czy mierzenie temperatury. Poznali pismo Braille’a oraz specjalne techniki komputerowe. Dzięki takim ćwiczeniom łatwiej było nam zrozumieć osoby niewidome i słabowidzące.

Pamiętajmy, jeżeli spotkamy osobę niewidomą, warto zawsze zapytać, czy potrzebuje naszej pomocy. Natomiast na przystanku trzeba podejść i przekazać jej jaki tramwaj, bądź autobus przyjechał i ewentualnie podając ramię wprowadzić taką osobą do tramwaju czy autobusu. Jeżeli są schody trzeba powiedzieć: schody w górę, a np. wychodząc - schody w dół. Dodatkowo można wskazać tej osobie miejsce siedzące kładąc jej rękę na oparciu siedzenia. Przy przejściu dla pieszych można również pomóc mimo, iż jest sygnał dźwiękowy umożliwiający przejście. Taka osoba poczuje się wtedy bezpieczniej. A jeżeli są jakieś remonty na chodniku, czy na drodze, to widząc osobą niewidomą, koniecznie powinniśmy zasygnalizować jej taką zmianę.